Władza charyzmatyczna.

29 Gru

Władza charyzmatyczna opiera się na pewnych zdolnościach, talentach, czy umiejętnościach jednostki, które uważane są za niezwykłe, nadzywczajne, jedyne i niepowtarzalne. Władca charyzmatyczny ma zatem status posiadacza zdoności ponadludzkich. Społeczestwo przekonane o słuszności wyboru władcy idealnego, zauważa i uwypukla walory, zdolności organizatorskie przywódcy. Zbiorowość ta staje się wówczas bazą, niezbędnym budulcem charyzmy. Co ciekawe, nikt nie posiada charyzmy sam w sobie, nie rodzi się nią obdarzony. To zwolennicy danej jednostki przywódczej powodują, że dana osoba zostaje „obdarzona” darem charyzmy. 

Zdobycie niezbędnej rzeszy fanów nie jest prostym zadaniem. Sądzę, że potencjalny przyszły przywódca musi  zdobyć zaufanie i uzanie ludu. Czy istenieje władza bez jej wyznawców? Nie ! Wydaje mi się, że cała potęga i siła owego przywódcy znajduje się w oddanie społeczności. To ci zwolennicy tak naprawdę posiadają realną władzę! Władzę nad swoim panem, bez, których by nie istniał. Jest to moim zdaniem trochę oszukana forma legitymizacji władzy, ponieważ kandydat na przywódcę w celu zdobycia poparcia zrobi wszystko, zeby oszukać, omamić i zdobyć poparcie, wykorzystując niekoniecznie legalne metody. Przecież każda władza w jakimś stopniu opiera się na pozorach i kłamstwie…   

 

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Władza charyzmatyczna.”

  1. Ania 9 stycznia 2012 @ 19:56 #

    mieliśmy taki temat w liceum na WOSie, wydawał mi się interesujący, ale zapomniałam o nim, dzięki za przypomnienie : ) super blog !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: